15

saniye içerisinde siteye yönlendirileceksiniz. Reklami Kapatmak Için Tiklayin

no-repeat top left;width:560px;height:400px;">
Türkiye'de 700 bin epilepsi hastası var | Türkiye'nin Gözü Kulağı

Türkiye'de 700 bin epilepsi hastası var

Türkiye'de 700 bin epilepsi hastası var
Reklam.jpg

Türkiye'de her yıl 30 bin kişiye epilepsi teşhisi konulduğunu belirtildi.

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Candan Gürses, Türkiye ve dünyadaki epilepsi verileriyle epilepsi hastalarına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen "Epilepsiye Objektif Ol" fotoğraf yarışmasının tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında, sara hastalığı olarak da bilinen epilepsinin, beyin damar hastalıklarından sonra dünyada en yaygın görülen nörolojik bozukluklardan biri olduğunu kaydetti.

Epilepsi hastalarının, sosyalleşme, evlenme, okula gitme gibi konularda ayrımcılığa uğradığını dile getiren Gürses, hastaların yüzde 95'inin tedaviye cevap verdiğini, ömür boyu sürmeyen bu hastalığın doğru tedavi yöntemleriyle tamamen tedavi edilmesinin mümkün olabildiğini ifade etti.

Gürses, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre epilepsinin dünyada 150 milyondan fazla insanı etkilediğini anlatarak, "Dünyada her yıl ortalama 2,4 milyon, Türkiye'de ise 30 bin kişiye epilepsi teşhisi konuyor. Avrupa'da 6 milyon, Türkiye'de ise 700 bin civarında epilepsi hastasının bulunduğunu tahmin ediyoruz. Epilepsi en çok yaşamın ilk yılları ile 60 yaş sonrasında görülüyor. Epilepsi, çocukluk ve ergenlik çağında en sık, erişkinlerde ise beyin damar hastalıklarının ardından ikinci en sık rastlanan nörolojik hastalık olarak tanımlanıyor" diye konuştu.

Gelişmemiş ve az gelişmiş ülkelerde "erken doğum, doğum travması, bebeklerin bir takım hastalıklarla doğmaları ve akraba evlilikleri" gibi sebepler bebeklerde epilepsi görülme sıklığının arttığını belirten Gürses, hastaların, uygun tedaviyi almaları durumunda normal bir yaşam sürebileceğini aktardı.

Gürses, hastalığın tedavi edilmemesi durumda olumsuz sonuçların ortaya çıkabildiğini vurgulayarak, epilepsi hastalarında işsizlik oranının normal nüfustan yaklaşık 3 kat daha fazla olduğunu anlattı.

Hastalığa dikkat çekmek ve insanları epilepsili hastalarla empati kurmaya çağırmak için Sanofi Türkiye ile "Epilepsiye Objektif Ol" fotoğraf yarışması düzenlediklerini belirterek, bu konuda duyarlı olunması çağrısında bulundu.

Tüm Hakları Saklıdır @ 2017 | Türkiye'nin Gözü Kulağı | İletişim | Panel

Google Takip Kodu

Haber Portalı | webmaster: cumaliyakar