15

saniye içerisinde siteye yönlendirileceksiniz. Reklami Kapatmak Için Tiklayin

no-repeat top left;width:560px;height:400px;">
İnsanları Doğa İçin File Kullanmaya Çağırıyor | Türkiye'nin Gözü Kulağı

İnsanları Doğa İçin File Kullanmaya Çağırıyor

İnsanları Doğa İçin File Kullanmaya Çağırıyor
Reklam.jpg

Karaburun ilçesinde geçimini file örerek sağlayan 80 yaşındaki Mustafa Ön, daha sağlıklı bir çevre için insanları alışverişlerde naylon poşet kullanmak yerine geçmişte olduğu gibi file kullanmaya davet ediyor.

Geçmişte çarşı ve pazar alışverişinde sıklıkla kullanılan fileleri ören Mustafa Ön, naylon poşet kullanımının yaygınlaşmasıyla azalan talebe ve ilerleyen yaşına rağmen doğa sevgisiyle mesleğini sürdürmeye devam ediyor.

AA muhabirine file örmeye nasıl başladığını anlatan Ön, naylon torba kullanmak yerine file kullanmanın doğanın korunması açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Ön, file örmeye başlamasının da bu düşünceyle başladığını dile getirerek, şunları söyledi: 

"Yunuslar, deniz kaplumbağaları gibi bir çok canlı naylon poşetleri yiyecek sanıyor ve bu yüzden ölüyor. Karada ise meşhur Karaburun kıl keçilerimiz naylon yediği için ölen canlılardan. Çevre kirliğinin önüne geçebilmek için file yapayım, hediye edeyim diyordum ama aldığım maaş geçinmeme yetmiyordu, ipliğini, mekiğini almak için de para lazımdı. O zaman neden file yapıp satmayayım dedim."

Doğa için naylon poşet yerine mutlaka file kullanılmasını gerektiğini ama insanların pek rağbet etmediğini ifade eden Ön, "Kışları günde iki üç file satarsam kendimi şanslı hissediyorum ama yazın bazen günde 10 file sattığım da oluyor. Fileleri 5 liraya satıyorum, insanlar da bu fileleri 5 sene kullanıyor." dedi.

 

 

 

kaynak:haberler.com

Tüm Hakları Saklıdır @ 2017 | Türkiye'nin Gözü Kulağı | İletişim | Panel

Google Takip Kodu

Haber Portalı | webmaster: cumaliyakar