15

saniye içerisinde siteye yönlendirileceksiniz. Reklami Kapatmak Için Tiklayin

no-repeat top left;width:560px;height:400px;">
Otomatik Organ Bağışı Kararı | Türkiye'nin Gözü Kulağı

Otomatik Organ Bağışı Kararı

Otomatik Organ Bağışı Kararı
Reklam.jpg

Organ bağışını düzenleyen yasada yapılan ve yılbaşında yürürlüğe giren değişiklikle ölmeden önce karşı olduğunu resmen bildirmeyen herkes tüm organlarını bağışlamış sayılacak.

Ancak Fransız Sağlık Bakanlığının, organ bağışını artıracağını savunduğu düzenlemeye, sosyal medyada çok sayıda vatandaş itiraz etti.

ORGAN BAĞIŞINA KARŞI ÇIKILDIĞI RESMİ KAYITLARDA OLMASI GEREKİYOR

Ulusal Mecliste geçen ay kabul edilen sağlık yasası değişikliğine göre, yeni yılın başlamasıyla "otomatik organ bağışı" uygulamasına geçildi.

Şimdiye kadar bir kişinin, öldükten sonra organlarının başka birisine nakledilmesi için sağlığında buna ilişkin bildirimde bulunması gerekiyordu. Yeni düzenleme ile üç yol izlenerek, organ bağışına karşı çıkıldığının resmi kayıtlara geçirilmesi gerekiyor.

ORGAN BAĞIŞINI REDDETTİĞİNE DAİR BELGE AİLEYE SORULACAK

Klasik yöntem kullanılarak kişi dilekçe ile organlarını bağışlamayı reddedebileceği gibi, yeni uygulama sonrası hizmete giren özel internet sitesi aracılığıyla bu prosedürü yerine getirebilecek. Kişinin ölümünden sonra ailesine, organ bağışını reddettiğine dair yazılı bir bildirimi veya bir ses kaydının olup olmadığı da sorulacak.

ORGANLARININ TÜMÜ YERİNE BİRİNİ BAĞIŞLAMA SEÇENEĞİ DE VAR

Yeni yasayla vatandaşların herhangi bir organını bağışlamayı reddedebilmesi imkanı da getirildi. Şimdiye kadar organ bağışı konusunda ayrım yapılamıyordu. Vatandaşlar organ bağışına karar verirken ya tüm vücudunu bağışlıyor ya da tamamen bağışa karşı çıkıp reddedebiliyordu. Fransız vatandaşları, 2017 yılı itibarıyla tercih ettikleri bir organını bağışlayabilecek.

SOSYAL MEDYADA ÇOK SAYIDA KİŞİ İTİRAZ ETTİ

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yeni düzenlemenin organ bağışını yaygınlaştırma amaçlı olduğunu ve değişiklikle bağışın daha kolaylaştığını savunuyor. Sosyal medya üzerinde düzenlemeyi eleştiren çok sayıda kişi ise, "ölmeden önce organ bağışı konusunda işlem yapmamış herkesin, otomatik bir şekilde bağışçı olacağını" belirterek itiraz ediyor.

 

 

 

 

 

kaynak:haberler.com

Tüm Hakları Saklıdır @ 2017 | Türkiye'nin Gözü Kulağı | İletişim | Panel

Google Takip Kodu

Haber Portalı | webmaster: cumaliyakar